Iwiw-rovat: "halmozottan hátrányos" helyzet, aranynyaklánc


Just do it avagy mi már csak egy kávét kérünk
Hosszú idő telt el előző összeállításunk óta, amelyet eddig közel kilencvenezerszer olvastak. Ha Ön lemaradt volna arról, mindenképp nézze meg, érdemes. Most pedig haladunk tovább és megszemlézzük a kátrányos helyzetűek színe-javát.
Strici Tóth Norbertet, közismertebb nevén csokit már néhányan ismerhetik, mutattuk korábban. Részlet az adatlapjáról:
Munkahely: elzavartak
Előző munkahelyek: onnan is kirugtak (Bizonyára rászístá a munkáltató. Hó van ilyenkor az ombucmanus? - a szerk.)

Munkahely weboldala: http://www.nem meny dolgozni soha.hu.com

Egyetem/főiskola: debrecen fö iskola réz és kábel égetö szak
(Így kellene kirekesztett roma barátainkat felzárkóztatni! Hangsúlyozni kell az oktatás fontosságát, hogy szakszerűen végezhessék munkájukat - a szerk.)

Eredeti képaláírás: 120% alkohol


"Csoki és barátai" - nem lehetett könnyű ennyi értelmes arcot összegereblyézni
Ahogy sok más rassztársa, úgy Don Lakatos Mihály is olasz maffiózónak képzeli magát. Az olasz beütés hangoztatása súlyos identitászavarra enged következtetni, bele kéne törődniük, hogy ők mégiscsak Indiából elzavart szökevények. A cigányoknak legfeljebb annyi közük van az olaszokhoz, hogy utóbbiak is utálják őket.


A putri mellé jár az Audi

Don Lakatos tezsvíre - már ilyen fiatalon Duna-érett példány
Lákátos Vanda az iskoláról csak annyit mond: "5 OSZTÁLY OSZT CSŐŐŐŐŐ :)" Ha eljut odáig, minden elismerésünk. De tényleg.

Kevés emberről lehet elmondani, hogy sugárzik róla az értelem, de úgy véljük, hogy az apja ezen ritka kivételek közé tartozik

Két ronda cigány - igényel ez bővebb kommentárt?

Vanda apja "rajoskodik". Mi mást csinálhatna? - Nézzük jól meg a képet, csak nem szamurájkardok vannak a háttérben?

Mérges a réti néger
Kovács Dávid "akileusz" című képe alatt (vélhetően Achilleus akart lenni) komoly intellektuális párbeszéd alakult ki. A mi kis díszbuckalakónk nem hagyhatta szó nélkül azt, hogy több lány szerint csak kihasználta őket, így reagált:
"faszopo gecis kurvák kuss!ti csak csicskák vagytokannak születetek! aláb rendelt élölény gecik! barbi nem tom mit ártotam neked semmit azért mertrt amikor neked volt pasid akartam veled járni és amikor nekem volt csajom te akartálááááááááááá! (...) azért mert nem birtam ki nem tom, medig jártunk és fére kurtam ez van nem fogok ara várni fél évet hogy te oda ad a szüzeséged én meg adig rejszolok nah szép !!!!!!!! nah és most már mindegyik felejcsen kurvára elgem van valamelyikötökel talizok utcán jol telibe köpöm a pofályát ! kurvák faszopo gecik! nah és ivvet szeretlek még minddig ne haragudj és télleg nem csaltalak meg és tom hogy te is szerewtsz mert igy van te is tod !!!!!!!! de ha ilyeneket irsz akaor inkáb hagyál a gecibe lécivel ! ha akarsz vaéalamit irj 1 levelet de nem baztas enyi! game over!"
Egy másik hím virtuális vállveregetésben részesítette őt:
"mivan more!!!
ezt hagyod hogy igy beszéljenek rolad.
mien cigány vagy te mindgyár ki tagadlak
dikta muro káresz az öszes szájába sok magyar paraszt!!! hagyd rájuk!!! na tsá ne hagyd magad"
Pinyó papa igazi nehézfiú, ezt néhány képpel igyekszik bebizonyítani.

Pinyó papa menő

Pinyó papa NEM menő. Kétszáz forintosok? Röhej...

Hasonlítsuk össze Pinyó papa fenti képével. Ez már menő.
Ez a kép egyébként a romák hátrányos helyzetéről tanúskodik
Az alábbi kép szemlélteti: így kell kinéznie egy XXI. századi magamról rovatnak.

A lényeg tömören, velősen
"Vőrős" Richárdról annyit tudunk, hogy szeret boxolni és szereti a csajokat. Gengszterképzőbe is jár, hova máshova. Igazi zsírdisznó.

Micsoda??? Ricsi, te lenyúltad apád láncát? Tedd vissza gyorsan, mert ha megtudja, hogy ezzel fotózkodsz, szamurájkarddal fog kettéhasítani!

Még hogy a magyarok különböztetik meg a cigányokat...
Alex a mai összeállítás talán legmenőbb réti niggere.

Felszedett pár kilót

Alex, az alfa hím

A fater feszít
Sokszor azt hinnénk, hogy mindez csak vicc, de nem. Tucat, vagy százsszámra találhatóak efféle képek:

Nem lehet elég korán kezdeni... A kép a napiszar.com nevű oldalról való
Budai Péter ezt írja a magamról rovatban: "Romák a rajok!!!Egy Dögevő cigány vagyok!!! :-)" Egészségére.
"Általános iskola: 2-ből kirugtak:)a 3.-Hegedűs Géza Ált.Isk
Ezt csinálom, mikor dolgozom: Tetőfedő,báldogos!!!"(sic!)

Biztos azért örülnek, mert nemsokára kezdődik a Maunika-sau

"Dögevő cigány vagyok" - egy percig sem vontuk kétségbe
Erről a purdé cigányról azt kell tudni, hogy valamennyivel nemesebb ez a faj, mint a többi. Kotoréképítõ cigánynak is hívjuk, mivel a kancigány egy meglehetõsen büdös és undorító kotorékot épít, amit mi putrinak nevezünk. A putri általában papírdobozokból és egyéb környezetszennyezõ anyagokból épül, ami ideális egy alom felnövéséhez. A putrit általában pont rossz helyre építi a gondos hím, ezért ne habozzunk átmenni rajta egy Volvo homlokrakodóval. A kancigány területe védelmének érdekében bármire képes, ezért csak a következõ eszközökkel menjünk felségterületére: 1 db 30cm-nél hosszabb bozótvágó kés, 1db rakétavetõ + 5db páncéltörõ rakéta, 15 db kézigránát, 2 db csõbomba, 4 db atomtöltet, 44-es Magnum + 500 töltény. Ezzel az alapfelszereltséggel talán megússzuk a dolgot. Vigyázat! A nõstény sokkal veszélyesebb, mint a hím. A purdé cigány második neve: barna özvegy => párzás után kinyírja a hímet (ami nem baj), tehát legyünk nagyon óvatosak!
Jauzsi nem bízza a véletlenre. "Há dik mán, én csak megvídem magamat a gádzsó magyargárdistásuktul!"

A pincében két "gárdistást" hízlal, nemsokára levágja őket

Ők ketten megvédik a cigányságot a gárdistaterrortól!

Vizespóló-versenyen komoly eredményt érhetne el...
Itt most abbahagyjuk, hogy maradjon legközelebbre is. Ha szép példánnyal találkoznak böngészés közben, küldjék el a iwiwes, myvipes linket az iwiwrovat(kukac)kuruc.info címre. Pár mondatban írják meg, hogy melyik kép érdemel figyelmet, kommentálhatják is, a legjobbakat lehozzuk.(Myvipes link úgy másolható ki, ha az egeret a név felé visszük - jobb klikk, majd a megnyitás új ablakban vagy tulajdonságok gombra kattintunk...) A design megalkotása sok időnket elvette, ezért csúszott a második összeállítás, de igyekszünk gyakrabban megmutatni ezen homo erectusokat.  Mivel nincs időnk, energiánk a temérdek beérkezett levélre válaszolni, épp elég mindet elolvasni ebben a témában, ezért itt köszönjük meg olvasóink segítségét.  Az alábbi képet minden kedves rajongónknak küldjük, és most könnyes szemmel intünk búcsút...

Itt olvasható a kormányfő vagyonnyilatkozata. Nem keres rosszul, tavaly sikerült (papíron) kb. 130 milliót bezsebelnie.

Ezzel szemben semmije nincs: van az a bizonyos pápai Kádár-kaptár, ahol Katus húzza meg magát és figyeli aggódó szemekkel a gázóra pörgését.

Az összes többi oldal áthúzva, nincs tehát nyaraló, nincs megtakarítás, nincs egy értékes festmény, nincs autó, sem biztosítás.

Tehát Fletó minden évben elveri a 100 milliós jövedelmét, mert nála nem marad semmi. Vagy pedig itt is hazudik, mint általában.

Aki ilyen felelőtlenül kezeli a saját vagyonát, miért lenne gondosabb a miénkkel?

Annyit mindenesetre megállapíthatunk ebből is: vagy egy végtelenül felelőtlen, vagy egy hazug ember vezeti az ország ügyeit.

Jól van ez így?

SJ


Tisztelt Szerkesztőség!

A kormányszóvivő szerint Gyurcsány Ferenc családját támogatta, ezért sem nőtt vagyona.
Ezúton szólok a tisztelt támogatott családtagoknak, hogy ne felejtsék el feltüntetni az SZJA-bevallásukban a gazdag rokontól kapott összeget az egyéb forrásból származó bevételek közt.
Ellenkező esetben az adócsalás gyanúja merül fel. Közel 110 millió forint szétosztása Gyurcsány rokonai között mindenesetre figyelemreméltó, bizonyára a rokonok környezete is érzékeli, hogy "nagy a jólét".
Ráadásul az elmúlt években is 100 milliós osztalékot kapott Gyurcsány, azokat is szétosztotta, minden évben? És ha megnézzük a rokonok adóbevallását, meg is fogjuk találni?
Nem tűnik életszerűnek, hogy 8/a pontban szereplő pénzintézeti számlakövetelés értéke nem éri el azt a szintet, melyet már konkrétan be kellene vallani. Ha elhiszem, hogy Gyurcsány évről évre szétosztja a 110 milliós bevételét, hogy lehetséges, hogy még sosem hallottunk a bulvármédiában erről a bőkezűségről? Ami hírt fel lehet találni, az csupán a  kormányfői illetmény jótékony célra való fordításáról szól. De hol lehet a többi pénz, ha mégsem a rokonoknál van? A bevallás nem tesz különbséget hazai vagy külföldi pénzintézet között, vagyis be kellene vallani a külföldi bankban lévő összegeket is. Azonban a miniszterelnök személyéhez köthető Nomentana Kft. és az Altus Luxemburg S. A. H. cégek zavaros ügyeiből úgy tűnik, Gyurcsány Ferenc hajlamos lehet a szelektív emlékezésre.
 
Apropó Luxemburg. Keressünk a Google segítségével a "Luxemburgi bankszámla" kifejezésre. Pénzmosások, sikkasztások, korrupciós pénzek történeteit találjuk...
 
A legendásan igazmondó és becsületes Gyurcsány Ferenc, aki hajlamos az igazságnak csak egyes részleteit kibontani, alighanem ismét megtréfált minket.
 
k.i.

Kedves Kurucok!
 
Tavaly mindenki röhögött, amikor Orbánt és Kubatovot "kidobta" a számítógép, mint véletlenszerűen megvizsgálandó személyeket. Névtelenül is lehet bejelentést tenni, itt hát a remek alkalom, hogy Feri is elszámolhasson a családsegítő napi negyedmillával.
Kérek minden ráérő hazafit, hogy Csótány Feri letölthető vagyonbevallását mellékelve tegyen bejelentést a panasziroda@apeh.gov.hu oldalon. Mivel be is ismerik, hogy "Amennyiben bejelentését névtelenül (nevének, postai levelezési címének feltüntetése nélkül) juttatja el e-mail címünkre, úgy annak kivizsgálása a 2004. évi XXIX. törvény 142. § (6) bekezdése alapján mellőzhető", a cél érdekében kívánatos lenne minél több a "rendszer" által már amúgy is meghurcolt ember nevesített feljelentése, mert így kénytelenek lesznek vizsgálódni.
 
Rebel

Üdv, Kurucok!
Egy kis adalék. A jelenleg hatályos illeték TV 3§ 2 bek rendelkezik az ingó, nevezetesen a készpénz ajándék illetékéről. A megajándékozott magánszemély 150.000 Ft határig nem kell hogy illetéket fizessen, de az e fölötti rész már illeték köteles.
Ha készült róla okirat, akkor  azt követően, ha nem készült, akkor az ajándék megszerzése időpontjában áll fenn az illeték fizetési kötelezettség. 
Az köztudott, hogy a miniszterelnök több százmillió Ft osztalékjövedelemre tett szert, mégsincs egy Ft betétben elhelyezett pénze, nevezetesen a mindenki által hallott kormányszóvivői nyilatkozatból kifolyólag.
Tehát az ajándékozás a szegény családtagoknak több éve folyamatos. Nem a megajándékozott családtag 2008. évről beadandó szja bevallását kell majd vizsgálni, hanem azt, hogy az ajándékozás után lett-e az évek alatt nevezettek részéről illeték megfizetve?
Mellesleg a képviselők vagyonnyilatkozata a társadalom arculcsapása. Ugyan hogy jár el az APEH a vagyonosodási vizsgálatokban egy átlag polgárral szemben?

Sikerült észrevennie a HírTV-nek is: 234 ezret költött naponta a Gyurcsány család?
Nagy a család: nemcsak unokahúgát, hanem anyósát, Apró Piroskát is Gyurcsány Ferenc tartja el. A kormányszóvivő - egyebek mellett - a népes famíliával magyarázta, hogy a miniszterelnök fillérre felélte cégbirodalmából húzott osztalékjövedelmét tavaly.
A summa - az adó megfizetése után is - meghaladta a 85 millió forintot. Ez 102 évi minimálbérnek felel meg. A tágabb értelemben vett Gyurcsány-család tehát nettó 234 ezer forintot költött 2008-ban naponta. Ez az összeg a havi nettó magyar átlagfizetés kétszerese.

Az Indexnek a pigmentekben gazdag, de IQ-ban szegény kúrmányszóvivő azt nyilatkozta: "Vele egy háztartásban él két házasságból származó négy gyermeke, valamint húga lánya, Anita, valamint anyósa, Apró Piroska is."
A vagyonnyilatkozatában (ld. fent) Gyurcsányi másképp tudja a dolgot:
"Az országgyűlési képviselővel közös háztartásban élő gyermek:
Gyurcsány Tamás
Gyurcsány Anna"
Amúgy a szóvivő magyarázkodása hemzseg a baromságoktól, normális ember egyetlen szavát sem veheti komolyan.
 
Lehet tippelni, melyik lódít, de nem érdemes: a kérdés csak az lehet, melyik gazember hazudik nagyobbat?
 
A bevétel mindenesetre szőrén-szálán eltűnt, az APEH részéről megérne egy vagyontalanodási vizsgálatot!
 
SJ

Húsz év bélyege

2009.02.05. 18:00

Húsz évvel a rendszerváltás után a volt kommunista blokkban egyedülálló módon Magyarországon még mindig nem megismerhető az állambiztonsági múlt egésze. A levéltárakból hiányzó iratok egy részét megsemmisítették, vagy ellopták, más részét pedig a demokrácia titkosszolgálata tartja vissza. Az egykori ügynökök túlnyomó többségének kilétére sem derült fény, pedig leolvashatóak volnának azok a mágnesszalagok, amelyeken az állambiztonsági szolgálatokkal együttműködő személyek neve szerepel. Varga László a Kenedi-bizottság tagjaként az eltitkolt múlt után kutatott a titkosszolgálatoknál.

Húsz évvel a rendszerváltás után miért van még mindig szükség arra, hogy civilekből álló történészbizottság nyomozzon a pártállam titkosszolgálatainak iratanyaga után a demokrácia titkosszolgálatainál?

Fotó: Barakonyi Szabolcs

Mert Magyarország az utolsó olyan ország, ahol az állambiztonsági múlt feltárása még mindig nem ment végbe. A németek, a bolgárok, a románok, a csehek, a szlovákok már mind találtak elfogadható megoldást, ami eleget tesz a demokratikus követelményeknek.

Nálunk mekkora része került át kutatható levéltárakba az egykori állambiztonsági iratanyagának?

Ezügyben számháború folyik. Az iratok zöme az Állambiztonsági Szolgálatok Történelmi Levéltárában található. A bizottságunknak csak arra volt lehetősége, hogy azt vizsgálja, milyen jellegű iratokat tartottak vissza a titkosszolgálatoknál. Nem darabszámra, hanem tartalmában. Ebből az derült ki, hogy nincs értelme kiszámolni, hogy hány százaléka van már a levéltárban, mert a fontos iratokat visszatartották. Egy részét pedig bizonyíthatóan megsemmisítették vagy ellopták még a rendszerváltás idején, vagy azt követően. Már 1995-ben leírtuk, hogy a III/II képviselője a központi irattárból elvitt több mint tízezer 6-os kartont. Utána még szemezgettek, jegyzőkönyv nélkül, majd jegyzőkönyvvel. Én azt gondolom, hogy ez a mennyiség megért volna egy nyilvánosság előtt zajló vizsgálatot. Mindenütt azzal szembesülünk, hogy hiányosak az iratok, és mindre rá lehet fogni, hogy elégették annak idején.


A pártállami titkosszolgálatok tisztjeinek és ügynökeinek névsora miért nem került még nyilvánosságra?

Az 1994-es ügynöktörvény nagyon elfuserált átvilágítást tett csak lehetővé, ráadásul teljesen alaptalanul és történelmietlenül ezt is leszűkítette a III/III-as csoportfőnökségre. Tehát eleve menlevelet adott a III/I-nek, a III/II-nek, a III/IV-nek. A III/III és a III/IV között az a különbség, hogy az egyik a civilekre, a másik a katonákra vonatkozott, és itt rengeteg átfedés volt: gyakran előfordult, hogy valakit a katonaságnál szerveznek be, de a leszerelése után is jelentett.

Ez miért volt probléma az átvilágításnál?

Az egyetlen hiteles forrás, az összes ügynök adatait tároló számítógépes mágnesszalag ezt a leválasztást nem teszi lehetővé. Nem lehetett biztonsággal kiszűrni a III/III-asokat a szalagon lévő nevek közül. Így maradtak a véletlenszerű lebukások, és az átvilágítóbírák hihetetlen erőfeszítéssel végzett sziszifuszi munkája. Eleve rossz volt a definíció is, két feltételnek egyszerre kellett teljesülni, így hiába volt valakinek ötszáz kézzel írt jelentése, az átvilágítás szempontjából tiszta maradhatott. Ráadásul a lebukott ügynökök számos esetben sikeresen pereltek. A fatálisan téves átvilágítás viszont mindmáig meghatározza, eltorzítja a törvényhozók szemléletét.

A mágnesszalagokról mikor tudták meg, hogy egyáltalán léteznek?

1995-ben már szinte az összes mágnesszalagról tudtunk. De akkor még csak a belügyminisztériumban tárhattuk fel az iratokat, a mágnesszalagok pedig a titkosszolgálatoknál vannak. Tavaly eljutottunk a szolgálatokig, pontosan, darabszámra meg tudjuk mondani, hogy milyen szalagok vannak, azt is tudjuk hogy ezeket titkosként kezelik, de érdemi információt nem kaptunk róluk, morzsákból raktuk össze a történetet.

002

Ön elképzelhetőnek tartja, amit a szolgálatok állítanak, hogy ezeket az adatbázisokat nem mentették le, és már leolvasni sem tudják?

Ezt teljesen kizártnak tartom. Bizottsági tagként és kutatóként is sokszor tapasztaltam, hogy a szolgálatok meglehetősen amatőr módon működtek, de ennyire amatőrök nem voltak. Az informatikusok azt mondják, hogy az ilyen típusú mágnesszalagok leolvasása minimális költséggel megoldható ma is. Ezek a szalagok lejátszhatók, de meg is semmisíthetők: el lehet játszani, hogy sajnálatos módon elpusztultak.

Ha léteznek ezek a szalagok, a jelenleg hatályos törvények szerint mit kellene velük tenni?

A törvény értelmében nem az irat, esetünkben a mágnesszalag titkos, hanem az adat. Tehát le kéne olvasni, ki kéne nyomtatni a szalagokon található információkat, meg kellene állapítani, hogy mi az, ami ezekből államtitok, a többi viszont átadandó a levéltárnak.

Hány titkosügynök működött 1945 és 1989 között Magyarországon?

Körülbelül 160 és 200 ezer között lehetett a hálózatba beszervezettek száma. Ma már arra hajlok, hogy közelebb a 200 ezerhez. Azt biztosan tudjuk, hogy 1956-ig, 12 év alatt már százezer embert beszerveztek.

Mi a véleménye arról, hogy elvileg csak az ügynökök neve hozható nyilvánosságra, a tartótisztek és a hálózat működtetői elsétálhattak?

Ez is a torz átvilágítási szemléletből fakad, ami abból indul ki, hogy ha valaki nagyon akarja tudni, az tudhatja, hogy X. Y. az állambiztonság tisztje volt, mert ha fedve, nem a nagy nyilvánosság előtt is, de ők mégis vállalták. Szemben az ügynökkel, aki ezt a tevékenységet leplezte. Pedig a rendezésnek a valódi viszonyokból kellene kiindulnia: ma már nyilvánvaló - ami persze sohasem volt igazából kétséges -, hogy az állambiztonsági szolgálat, valamennyi csoportfőnöksége igenis politikai rendőrség volt.

Lejáratási célból rendszeresen szivárogtatnak ki ügynök-aktákat.

Így van, és én nem tudok róla, hogy bármelyik ilyen ügyben lett volna vizsgálat, hogy honnan kerültek ezek elő, pedig kötelező lett volna. Nem azért, mert adott esetben a miniszterelnökről szólnak, hanem mert egy ilyen törvénytelen eljárást nem lehet szentesíteni. Nálunk minden nemzetbiztonsági botrány, a Nyírfa-ügytől az UD Zrt.-ig úgy zárul, hogy itt állunk, és nem tudunk semmit. Ezeket ki kellene vizsgálni, és ha törvénysértés történt, bíróságra kell vinni. Ez egyetlen ilyen ügyben sem történt meg. Semminek nincs következménye: cipeljük magunkkal az állambiztonsági szolgálatot az összes bűnével, és cipeljük a mostani szolgálatok simlis és áttekinthetetlen ügyeit is.

003

Mivel érvelnek a titkosszolgálatok a múltfeltárás ellen?

Azzal, hogy veszélyeztetné a nemzet biztonságát. Elmossák a különbséget a köztársaság és a népköztársaság között, ilyenkor hangzik el, hogy minden országnak van hírszerzése, minden országnak van kémelhárítása, és eljutnak odáig, hogy ez jogállami tevékenység, hazafias cselekedet volt. Ami egy abszurdum. Ott van például Belovai István esete, akit Magyarországon kémként ítéltek el, mert 1985-ben a CIA-val együttműködve lebuktatott egy, a KGB-nek dolgozó amerikai kémet. Őt még mindig nem rehabilitálták, és a hátrányos jogkövetkezmények alól sem mentesítették. Ez a mentalitás ma is úgy tekint rá, mint hazaárulóra.

Hogyan vészelték át az állampárti titkosszolgálatok a rendszerváltást?

A titkosszolgálatok Magyarországon igen eredményesen alkalmazkodtak a fordulathoz. Nagyon ügyesen tudták elhitetni, hogy ők szinte nincsenek is. Itt fontos szerepe van 1956-nak, mert a forradalom után a Kádár-rendszer megszüntette az ÁVH-t, eldugták a rendőrség mögé. Még az érintettek sem tudták hogy van olyan, hogy III/III-as csoportfőnökség, és foglalkozik velük. Más országokban, például Romániában, az NDK-ban, Csehszlovákiában ez nem volt kérdés, ahogyan 1956 előtt nálunk sem.

A keletnémeteknek annyival könnyebb dolguk volt, hogy ők pontosan tudták, hogy mi az a Stasi. Elkülönült a rendőrségtől, saját épületeik voltak, az emberek tudták, hogy mit kell megszállni. A pártállami titkosszolgálat eleinte ott is megpróbált nemzetbiztonsági hivatallá alakulni, de az ellenzék 1990 legelején, a tömegeket maga mögött tudva azt mondta, hogy nem, a Stasit úgy ahogy van, meg kell szüntetni. Ez volt a jó választás.

Mi lett a Stasi iratanyagának sorsa?

Rátette a kezét a nép, szó szerint megszállták az épületeket. Ennek köszönhetően jóval kevesebb iratmegsemmisítés volt náluk, mint nálunk. Csak a hírszerzésnek tették lehetővé, hogy önmagát oszlassa fel, ott az iratok nagy része meg is semmisült.

Milyen mértékben voltak központi, szovjet vezérlésűek a szocialista blokk titkosszolgálatai?

Teljes egészében, látványosan Moszkvából irányították őket. A németeknél azt is pontosan tudjuk, hogy milyen iratokról készültek másolatok Moszkvának. Magyarországon a szovjet kapcsolattartás a mai napig a titkok titka, nagyon kevés irat maradt fenn erről, ez volt az, amit a legmódszeresebben semmisítettek meg. A Történeti Levéltárban alig utal valami a szovjet tanácsadókra, holott az utolsó 1990 januárjában távozott az országból.

Mi a helyzet a testvéri szocialista országok titkosszolgálataival való kapcsolattartással?

Az iratfeltárás során találtunk bolgár, szovjet, és keletnémet társszervekkel kötött szerződéseket, amiket szintén titkosítottak. Amikor megkérdeztük, hogy egy már nem létező államalakulat nem létező szolgálatával kötött szerződéshez a Magyar Köztársaságnak milyen érdeke fűződik, az egyik szolgálatnál az volt a válasz hogy rossz indoklást választottunk, és nem az, hogy tévedtünk, ezek az iratok nem lehetnek titkosak.

004

Magyarországon miért nem tehette rá a kezét a nép ezekre az aktákra?

Németországban ugyanolyan forgatókönyv alapján próbálták meg átmenteni magukat a szolgálatok, mint nálunk. Ugyanazok a hamis legendák terjedtek el, például hogy párttagot nem lehetett beszervezni, és hogy az egész ügy az ellenzéki pártokat fogja sújtani. Meg hogy a személyiségi jogok miatt ez úgy, ahogy van, alkotmányellenes. De ők hívtak az NSZK-ból kiváló alkotmányjogászokat, akik elmagyarázták, hogy mi az alkotmányos út, amelyen megoldható a kérdés.

Magyarországon 1990-ben volt ilyen követelés, a Demszky-Hack féle törvényjavaslat, ami azt célozta meg, hogy az őszi önkormányzati választások előtt a választópolgároknak legyen lehetőségük megtudni azt, hogy a jelölt együttműködött-e az állambiztonsági szolgálattal. Ezt a parlament nem tűzte napirendre. Végül csak 1994-ben született meg az első ügynöktörvény, ami már akkor is elhibázott volt, és ma már teljesen túlhaladott.

A rendszerváltás után mi történt az ügynökhálózattal?

Kapcsolati rendszerként biztos, hogy ma is működik egy része. Nálunk néhány kivételtől eltekintve önleleplezések sem voltak: miközben Németország tele van olyanokkal, akik büszkén, vagy megbánva vállalják, amit tettek, nálunk az az első reakció, hogy nem is én voltam, a második, hogy hazafias cselekedet volt, és további, egy normális társadalomban nevetséges magyarázkodások.

Mennyire lehet érintett ez a hálózat az 1990-es évek megoldatlan ügyeiben?

Valamilyen szinten biztos. Például Csikós József életrajza viszonylag nyilvános: a belügyminisztérium és a pártközpont között ingázott, majd amikor 1996-ban elbocsátották, az Energol vezérigazgatójaként tűnik fel. Oroszországból is tudjuk, hogy a KGB elbocsátott légiója és a maffia milyen szinten fonódott össze. Miután Magyarország ugyanúgy őrzi ezeket a titkokat, mint az oroszok, nem hiszem, hogy nálunk más lenne a helyzet. Ez is a nyilvánosság mellett szólna.

A könyvében azt írta, hogy az átmentett állambiztonság erősebb árnyékhatalom a köztársaságnál. Ezt mire alapozza?

Azt látom a politikusokon, akik valamilyen szinten kapcsolatba kerültek a szolgálatokkal, hogy nagyon gyorsan meggyőzték őket arról, hogy milyen hihetetlen károkat okozna a Magyar Köztársaságnak, ha nyilvánosságot kapnának a Magyar Népköztársaság ügyei. Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként kétszer nekifutott, hogy pontot tegyen a történet végére. Mind a két kísérlete totális kudarc volt, a második, 2005-ös törvényjavaslat már nyilvánvalóan, szándékosan alkotmányellenes volt, eleve úgy készült, hogy az Alkotmánybíróság dobja vissza. Vissza is dobta.

005

Ez azt mutatja, hogy a hálózat bele tud nyúlni a törvényalkotásba?

Ez elég erősen azt mutatja. Egy miniszterelnök nem tudja az akaratát érvényesíteni, holott az a társadalom igényeivel is találkozik.

A Kenedi-bizottság tavaly megint dossziétörvényt javasolt. Ezúttal mekkora esélyt lát a sikerre?

A dossziétörvény kizárólag az iratok megismerhetőségével foglalkozna. Teljesen nyilvánvaló, ezt már szeptemberben borítékoltam, hogy időhúzás lesz. Volt egy december 15-i határidő, egy január 15-i határidő, most már lassan februárt írunk, és az égvilágon nem történt semmi. A kormány szándékairól semmit nem lehet tudni, Szilvásy titokminiszter dodonai módon fogalmaz az ügyben. Szerintem megint azt fogják mondani, hogy alkotmányellenes, és eljutunk oda, hogy ami egész Európában alkotmányos, az nálunk nem az. Még mindig azt a vitát folytatjuk, amit a németek már 1990-ben lezártak.

Húsz évvel a rendszerváltás után lát még esélyt arra, hogy pontot tudunk tenni az ügy végére?

Nem vagyok optimista, pedig eltelt húsz év, vagyis az átvilágítás alkotmányos érvei halványulnak, viszont a történelem megismerésének szempontja erősödik. Ezek az iratok a levéltári törvény szerint is megismerhetőek lennének, anélkül is, hogy erre külön törvényt kellene hozni.

Vicc

2009.02.02. 23:52

Gyurcsány országát járja, s látja, hogy egy gyermek az újszülött
kismacskákat pakolgatja:
- Ez is szoci, ez is szoci, ez a macska is szoci...
Gyurcsány nagyon megörül. Megsimogatja a kissrác buksiját és megdicséri. Pár nappal később ismét arra jár, és látja az említett fiút kismacskákat pakolgatni:
- Ez a macska fideszes, ez fideszes, ez is fideszes...
Elkomorodik Gyurcsány, megkérdezi a fiút:
- Mondd csak, hogy lehet, hogy múltkor még szocik voltak a macskák, most meg már fideszesek?
Mire a fiú:
- Hát nem látja? Kinyílt a szemük.

Mi kellene hogy megbukjanak ?

2009.02.02. 14:53

süti beállítások módosítása